Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć.
Jan Paweł II
22 stycznia 2023 roku przypada 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego – największego zrywu niepodległościowego ,po rozbiorach, skierowanego przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863r. od ogłoszenia Manifestu, wydanego przez Centralny Komitet Narodowy, który powołał powstańczy Tymczasowy Rząd Narodowy. Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była branka do ciężkiej i długoletniej armii rosyjskiej, przeprowadzona niespodziewanie w Królestwie Polskim w połowie stycznia, aby uniemożliwić wybuch powstania.
Od 22 stycznia 1863 roku do jesieni 1864 roku powstańcy stoczyli około 1200 bitew i potyczek. Wojna partyzancka ogarnęła tereny przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, sięgając Litwy, Białorusi i Ukrainy. Mimo początkowych sukcesów i ogromnego bohaterstwa oddziały powstańcze nie były w stanie pokonać przeważających sił armii carskiej. W walkach zginęło blisko 20 tysięcy powstańców. Polacy doświadczyli represji. Tysiące uczestników wyemigrowało z kraju.
Klęska powstania nie przekreśliła szans na odzyskanie wolności. Zaborcom nie udało się złamać ducha narodu.
A przesłanie „Gloria victis! – Chwała zwyciężonym!” krzepiło serca, budziło ducha, dodawało sił, aby wierzyć, że „jeszcze Polska nie zginęła”. Przypominało o powstańczym dążeniu do wolności i patriotyźmie Polaków.
Powstanie Styczniowe stało się dla następnych pokoleń bodźcem do dalszej walki o wolność, czego skutkiem było odzyskanie niepodległości po I wojnie światowej w 1918roku.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w im. Stanisława Marusarza Wojciechowie nie zapomnieli o tym ważnym wydarzeniu . Martyna Kępka z klasy 5 oraz Nikola Kalicka i Szymon Matyjasikz klasy7, pod kierunkiem p. Anny Bednarczyk ,wzięli udział w konkursie historycznym,,Sylwetki Przywódców Powstania Styczniowego’’zorganizowanym przez Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach oraz Towarzystwo Regionalne Bełżyc. Wspomnieni uczniowie poradzili sobie z trudną tematyką , wykonali prezentacje multimedialne i prace plastyczne, a 16 stycznia zostali zaproszeni na podsumowanie konkursu i sesję historyczną przygotowaną przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół w Bełżycach. Spotkanie zorganizowane zostało z inicjatywy pani Elżbiety Kaszlikowskiej przy udziale pana Grzegorza Zagajewskiego i pana Adama Skraińskiego. W wydarzeniu wzięli udział także uczniowie z Bełżyc, Krza i Niedrzwicy Dużej. Uczniowie obejrzeli prezentacje poświęcone przywódcom powstania, roli kobiet w powstaniu oraz historii Bełżyc w epoce powstań narodowych. Szczególne zainteresowanie wzbudziło wystąpienie pana Roberta Gostkowskiego, pasjonata historii i regionalisty, który przedstawił postać swojego pradziadka, powstańca styczniowego oraz omówił typowe elementy stroju i uzbrojenia uczestników insurekcji sprzed 160 lat. Na zakończenie sesji odbył się konkurs online dla uczestników spotkania oraz uroczyste wręczenie nagród dla osób biorących udział w szkolnych konkursach historycznych poświęconych patronom ulic w Bełżycach oraz przywódcom powstania 1863 r.
Nasi uczniowie również zostali nagrodzeni-II miejsce-Nikola Kalicka, III miejsce Szymon Matyjasik-otrzymali również dyplomy i kody podarunkowe ,,Google Play’’ w wysokości 50 zł . Martyna Kępka z kl.5 została wyróżniona jako najmłodsza uczestniczka konkursu, wywalczyła dyplom i upominek rzeczowy.
Uczniowie i rodzice byli bardzo zadowoleni i pełni podziwu dla zaangażowania organizatorów, poczęstunku oraz ciepłego przyjęcia uczestników sympozjum. Tego dnia nasi uczniowie jeszcze bardziej wzbogacili swoją wiedzę na temat powstania styczniowego , postaci przywódców i historii regionalnej.
Z niecierpliwością czekają na kolejne potyczki historyczne.
Anna Bednarczyk-nauczycielka historii