"Zostań Ziemi przyjacielem,
Ziemię z nami chroń!"
Przedszkolaki dobrze wiedzą jak dbać o naszą planetę. Z okazji Dnia Ziemi postanowiły zadbać o swoje najbliższe otoczenie.
"Zostań Ziemi przyjacielem,
Ziemię z nami chroń!"
Przedszkolaki dobrze wiedzą jak dbać o naszą planetę. Z okazji Dnia Ziemi postanowiły zadbać o swoje najbliższe otoczenie.
,,I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.”
Marian Hemar, fragment wiersza „Katyń”.
13 kwietnia-Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.
Około 15. tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik ukraińskiej i białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.
Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku.
W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. „W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" - głosi treść uchwały.
13 kwietnia 2022r w Szkole Podstawowej im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie uczczono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia odbyła się uroczysta akademia z udziałem: p. dyrektor Jolanty Dudy, p. wicedyrektor Moniki Kowalskiej -Ternes, nauczycieli i uczniów.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego z udziałem Pocztu Sztandarowego.
Uczniowie klasy VIII a i VIII b ,przygotowani pod kierunkiem p. A. Bednarczyk , przedstawili wzruszający program artystyczny ,,Katyń -Golgota Wschodu’’ upamiętniający 82 rocznicę Zbrodni Katyńskiej .Przypomniano również bolesne wydarzenie z 10 kwietnia 2010r.-katastrofę smoleńską.
W tym dniu na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu zaplanowano uroczystości państwowe związane z upamiętnieniem 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W samolocie znajdowało się 96 osób. Wśród nich Prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska ,przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy wojska, reprezentanci środowisk społecznych i kościołów, a także załoga samolotu. Wszyscy zginęli w katastrofie lotniczej, do której doszło podczas lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem.
W tym roku mija 12 lat od tego tragicznego wydarzenia.
Piękne recytacje uczniowskie oraz muzyka Krzysztofa Pendereckiego do filmu ,,Katyń’’ w reż. A. Wajdy na długo pozostaną w sercach i pamięci wszystkich uczestników akademii. Oprawę plastyczną , fotograficzną i organizacyjną przygotowały:p. K. Kalicka, p. Z. Kotwicka p. R. Małachowska, p.J. Madej.
13 kwietnia to dzień refleksji nad historią i współczesnością naszego kraju oraz niezapomniana lekcja historii.
Anna Bednarczyk, Jolanta Madej
Święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.
Z tej okazji zapraszamy na konkursy czytelnicze do biblioteki szkolnej
Ciekawostki z świata książki
Książkowe rekordy
Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!
Dążenie do bycia „naj” jest obecne w każdej dziedzinie życia, również w literaturze.
Czytanie i czytelnicy
Po drugiej stronie książki znajdujemy się my, czyli czytelnicy. Nasze zwyczaje dotyczące kupowania, wypożyczania i czytania stanowią również ciekawą porcję wiedzy.
Źródło: https://www.magazynvip.pl/ciekawe-fakty-o-ksiazkach/
Wesołych, spokojnych Świąt!
Jakże nam tego brakowało! Po tak długim czasie, mogliśmy w końcu zebrać się razem i wspólnie poczuć nastrój świątecznych dni. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to przedstawienie.
Wszystkim życzymy wesołych i spokojnych Świąt Wielkiejnocy!
W minioną środę grupy przedszkolne wybrały się do teatru na spektakl "Proszę słonia" na podstawie książki Ludwika Jerzego Kerna. Barwne kostiumy, ciekawa scenografia i rekwizyty przykuły uwagę naszych najmłodszych uczniów. Z uśmiechem na twarzy patrzyli jak słoń robił się coraz większy i większy, aż w końcu... zmalał, by móc zostać ze swoim przyjacielem.Wyjazd uważamy za bardzo udany!
Dwóch naszych uczniów: Jakub Chęć i Igor Miroński dnia 1 kwietnia 2022 roku rozegrają partie w turnieju szachowym o Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty na platformie lichess.org. Turniej zgromadził 207 uczestników. Życzymy chłopcom łatwych przeciwników i sukcesów w grze.
Opiekun: Adam Tomicki
W ramach realizacji projektu „Złote szkoły NBP” uczniowie klasy siódmej przygotowali warsztat uczniowski na temat „Podstawowe zasady bezpieczeństwa w bankowości elektronicznej.”
W ramach realizacji zadań opracowali notatki wizualne tzw. Skechnotki w oparciu o udostępnione materiały. Zaprezentowali je młodszym kolegom oraz poprowadzili dyskusję na te tematy. Dodatkowo grupa trzech uczniów opracowała Kodeks bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej. Na koniec przygotowali gazetkę na głównym korytarzu szkoły obrazującą efekty swojej pracy.
16.03.2022 uczniowie klasy 7 zdobywali wiedzę na temat sposobów bezpiecznego przechowywania pieniędzy.
Uczniowie mieli możliwość obejrzenia prezentacji przygotowanej przez nauczycielkę - panią Agnieszkę Dmitruk. Prezentacja przedstawiała między innymi treści związane z przechowywaniem i gwarancjami depozytów bankowych. Zwrócono w niej uwagę na ważną kwestię, którą jest bezpieczeństwo środków finansowych powierzanych bankom. Uczniowie w czasie prezentacji dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat, im znanych form gromadzenia środków finansowych.
Kolejnym elementem zajęć było utrwalenie poruszanych w czasie prezentacji treści - uczniowie mieli za zadnie w kilkuosobowych grupach ułożyć otrzymane w pociętych puzzlach zdania związane z bezpieczeństwem przechowywania finansów. Następnie odczytywali je głośno reszcie klasy i odpowiadali na pytanie związane z popieraniem bądź negowaniem ułożonego zdania.
Gra przybliżająca nazewnictwo związane ze środkami finansowymi była następnym etapem zajęć.
Podsumowaniem zajęć było podjęcie decyzji przez uczniów, związanej z omówionymi i przedstawionymi przez członków drużyny na planszach formami bezpiecznego lokowania pieniędzy. Uczniowie dokonywali wyboru stając przy członku drużyny, który trzymał planszę. W działaniu wykorzystano plansze z narysowanymi przez uczniów: bankiem, skarbonką i skarpetą. Najwięcej uczniów chciało odkładać pieniądze w banku, zdecydowanie mniej w skarbonce, a skarpeta nie cieszyła się w ogóle zainteresowaniem.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Bardzo chętnie dzielili się oni swoimi spostrzeżeniami w zakresie bezpiecznego przechowywania środków finansowych.
Debata w Szkole Podstawowej im. St. Marusarza w Wojciechowie odbyła się 9 marca 2022 r. Do udziału w debacie, uczniowie należący do zgłoszonej w programie drużyny, zaprosili pracownika miejscowego banku pana Kamila Chyłę.
Uczniowie przy okazji spotkania z ekspertem mieli możliwość poznania zawodu. We wstępie swojego wystąpienia pan krótko opowiedział o swojej pracy i różnych stanowiskach występujących w sektorze bankowym, a także o ścieżce kształcenia. Następnie uczniowie rozpoczęli debatę od serii pytań do eksperta, wprowadzających w jej tematykę. Były to pytania przygotowane przez członków drużyny, ale padło również wiele pytań spontanicznie zadawanych przez pozostałych uczniów.
Następnie poruszono dwa tematy: jeden z nich dotyczył bezpieczeństwa usług bankowości elektronicznej i zagrożeń z nimi związanych, nad nim pracowały dwie grupy. Drugi dotyczył szybkich pożyczek i do niego również przydzielono dwie grupy.
W czasie pracy grupy mogły korzystać z wiedzy i opinii eksperta. Wnioski grup zostały zapisane na plakatach i zaprezentowane klasie, a następnie przyklejone na tablicy w trakcie prezentacji stanowisk zespołów. W czasie debaty uczniowie mieli możliwość prezentacji przeciwstawnych argumentów. Następnie drużyny opracowujące ten sam temat, wybierały z argumentów przedstawianych przez swoich przeciwników chociaż jeden, który mogłaby zaakceptować.
Powyżej przedstawiamy relację filmowo-fotograficzną z wydarzenia.
Nasza Szkoła brała udział w projekcie pt "Opracowanie i upowszechnianie narzędzi diagnostycznych do oceny zdolnosci poznawczych dzieci i młodzieży".
Takim pięknym słońcem mogła nas przywitać tylko wiosna! Przedszkolaki dla pewności, że z nami zostanie, zgodnie z tradycją, wyruszyły na spacer z Marzanna, aby już na 100% odgonić zimę. Ciekawe czy nam się udało
Na zajęciach świetlicowych w pracowni komputerowej nasi uczniowie wykonali prace przedstawiajace pierwsze oznaki nadchodzącej wiosny
Zapraszamy do naszej szkoły :)
Dla mamy, pani, dla dziewczynek,
w domu i w szkole, na wycieczce,
każdego dnia dobry uczynek -
to jest od chłopców drobny upominek.
Nasza Szkoła została laureatem w Konkursie na scenariusz i realizację zadań edukacyjnych pt. "Zanim wydam... O finansach w przedszkolach i szkołach".
Szkoła Podstawowa w Wojciechowie organizuje zbiórkę na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Zbieramy:
-artykuły higieniczne: pampersy, chusteczki, kosmetyki dla dzieci i dorosłych, szczoteczki, pasty do zębów;
-żywność: makarony, kasze, sosy w słoikach, zupy, konserwy, kawa, herbata, woda mineralna itp.;
-żywność dla dzieci: mleko modyfikowane, żywność w słoiczkach, kaszki,przeciery itp.; czyste koce, pościel i ręczniki; smoczki, butelki, zabawki i akcesoria dla dzieci.
Dary można będzie przynosić do szkoły od poniedziałku. Z góry dziękujemy za pomoc.
Powered by aSc EduPage