3 czerwca 2022r. Klasy I- III i dzieci z Ukrainy były na zorganizowanym przez rodziców i nauczycieli - Dniu Dziecka. Dzieci spacerkiem przeszły do Czerniecówki w Wojciechowie, a tam czekały na nich atrakcje : dmuchaniec, gry, zabawy, kiełbaska z grilla, pyszne lody. Pogoda dopisała, a dzieci wspaniale się bawiły.
Aktualności
- 06cze
Dzień Dziecka klasy I-III
19
- 05cze
XXII Ogólnopolski Festiwal Herbertowski
Sukces Julii Czępińskiej w Ogólnopolskim Festiwalu Herbertowskim...
XXII Ogólnopolski Festiwal Herbertowski, którego eliminacje odbywały się w kwietniu 2022 w Lublinie, zakończył się ogromnym sukcesem dla uczennicy
Szkoły Podstawowej im. S. Marusarza w Wojciechowie.
Julia Czępińska z kl. VIII otrzymała I Nagrodę. Uczennica pracowała pod kierunkiem Agnieszki Bardzel.
Bogata i różnorodna twórczość Zbigniewa Herberta to kopalnia motywów, uniwersalnych wartości, przykładów postaw moralnych i ideałów. W tej edycji Festiwalu, którego organizatorem jest XIV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta w Lublinie tematem prac były „Przedmioty jako nośniki pamięci w twórczości Zbigniewa Herberta”.
Przedmioty u Herberta nie są jedynie wytworami ludzi, ale także świadectwem egzystencji ich użytkowników. Często to właśnie tylko one są potwierdzeniem istnienia człowieka, jak to ma miejsce np. w wierszu „Guziki”, za którego interpretację Julka otrzymała nagrodę.
W tegorocznej edycji Festiwalu wzięli udział uczniowie z całej Polski: z Warszawy, Lublina, Słupska, Białegostoku, Lubartowa, Białej Podlaskiej, Wojciechowa, Chełma, Zamościa.
Honorowy patronat nad festiwalem sprawowała Katarzyna Herbert- żona Poety
oraz
Rafał Żebrowski – siostrzeniec Poety
Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki
Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Lech Sprawka – Wojewoda Lubelski
Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego
Teresa Misiuk – Lubelski Kurator OświatyKrzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
Ewa Dumkiewicz – Sprawka – Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM LublinZe względu na pandemię tegoroczne ogłoszenie laureatów odbyło się 13 kwietnia online.
Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów.
- 19cze
Pieniny 2022
Nowa galeria Pieniny 2022 została dodana do albumu fotograficznego
30Wycieczka Kraków-Wieliczka-Pieniny klasa VI i VII.
W dniach 6-8 czerwca 2022r. uczniowie klas VI i VII Szkoły Podstawowej im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie uczestniczyli w trzydniowej wycieczce turystyczno-Krajobrazowej na trasie Karków –Pieniny. Opiekunami byli wychowawcy:. Jolanta Madej, Sławomir Nowakowski, i pani Elżbieta Mirosław.
Pierwszego dnia uczniowie zwiedzali Kraków: Wzgórze Wawelskie, weszli do wnętrza Katedry na dziedziniec zamkowy. Spacerowali także uliczkami Starego Miasta, podziwiając Rynek, Sukiennice, Wieżę Ratuszową i Collegium Moius, okno Papieskie. Atrakcją dnia było zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce.
Drugiego dnia odbył się wjazd kolejką krzesełkową na górę Wdżar- Krainę Śpiącego Wulkanu. Wielką radość sprawiła wycieczkowiczom wędrówka dydaktyczna do Kluczkowic a także zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie, wizyta w bacówce, rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim oraz spacer w Nidzicy po koronie zapory wodnej.
Trzeciego dnia ,,królował” Szczawnica –park, zwiedzanie uzdrowiska, pijalnia wód mineralnych, wjazd kolejką na Palenicę. Z Jaworek uczniowie udali się pieszo do rezerwatu Wąwozu Homole i rezerwatu Biała Woda.
Wycieczka była bardzo udana, to niezapomniana dla uczniów lekcja geografii i historii.
Na pewno pozostanie długo w sercach uczniów.
- 05cze
I Wojewódzki Konkurs Literacko – Plastyczny „Niezwykli, godni pamięci”
I Wojewódzki Konkurs Literacko – Plastyczny
„Niezwykli, godni pamięci” rozstrzygnięty...
Szkoła Podstawowa nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Puławach zorganizowała konkurs o Niezwykłych postaciach, szerzej nieznanych, a godnych pamięci. Konkurs miał na celu zainteresowanie uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych Lubelszczyzny historią najnowszą zapisaną w życiu i osiągnięciach osób związanych z naszym regionem. Osoby te znane są w małych środowiskach lokalnych, rodzinnych i zawodowych.
W bieżącym roku Organizatorzy pragnęli przybliżyć szerszej publiczności następujące wybitne, niezwykłe osoby godne pamięci:
- p. Halinę Szalkiewicz „Sylwię”
- p. Genowefę Baran „Grażynę”
- p. dr Waldemara Bednarskiego
- p. Bogusława Mierzejewskiego
- p. Zbigniewa Kosowskiego
- p. Zenona Benickiego
- p. Pawła Gembala
- p. Sławomira Pacia
Na konkurs wpłynęło łącznie 68 prac, 41 prac plastycznych i 27 – literackich.
Konkurs zakończył się sukcesem dla uczennic, uczęszczających do
Szkoły Podstawowej im. S. Marusarza w Wojciechowie.
W kategorii literackiej klasy 4-6
III miejsce zajęła Emilia Dmitruk - uczennica kl. IV, która pracowała pod kierunkiem Małgorzaty Ceglarz-Chołody.
W kategorii literackiej klasy 7-8 szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowe
I miejsce zajęła Ada Dmitruk – uczennica kl. VIII, która pracowała pod kierunkiem Agnieszki Bardzel.
Honorowy patronat nad konkursem sprawowali:
Prezydent Miasta Puławy – Paweł Maj
Lubelski Kurator Oświaty - Teresa Misiuk
Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów.
- 02cze
Dzień Dziecka
Dzień Dziecka to najlepsza okazja aby przypomnieć sobie, że każdym z nas jest jeszcze coś z malucha :)
29
- 30maj
Podróżowanie rozpoczęte, czyli z wizytą w Sandomierzu i Baranowie Sandomierskim
Po wielu miesiącach oczekiwania i przekładania, w maju udało się wreszcie uczniom klas czwartej i piątej pojechać na planowaną wycieczkę do Sandomierza i Baranowa Sandomierskiego. W programie biuro Tairon zaproponowało: zwiedzanie Sandomierza z przewodnikiem, przejście Trasą Podziemną, wizytę w Zbrojowni Rycerskiej, zwiedzanie z przewodnikiem wnętrz zamkowych oraz wystaw czasowych w Baranowie Sandomierskim, a w trakcie licznych spacerów po wąwozach i rynku czas na sesje zdjęciowe, wypatrywanie księdza Mateusza i przystanki na podładowanie akumulatorów.
Pogoda dopisywała, więc uczniowie pod opieką pań – Małgorzaty Ceglarz – Chołody, Lidii Pietrak oraz Jolanty Madej - podziwiali gotycką katedrę i Bramę Opatowską z pięknym widokiem na Sandomierz, Rynek z malowniczymi kamieniczkami, Ucho igielne — jedyną zachowaną furtę, spośród dwóch niegdyś istniejących w systemie murów obronnych. Wspólnie z panią przewodnik zwiedzaliśmy słynne, owiane legendą sandomierskie lochy z XV, XVI w. czyli Podziemną Trasę Turystyczną. Później przespacerowaliśmy się po Rynku, słuchając opowieści o orle z Ratuszowej wieży. Mieliśmy też okazję, odwiedzając Zbrojownie Rycerską, stać się na chwilę prawdziwym rycerzem: przymierzyć zbroję, wziąć do ręki prawdziwy miecz rycerski i wysłuchać opowieści o Zawiszy Czarnym. Zamek w Baranowie Sandomierskim, który odwiedziliśmy jako ostatni, to zdecydowanie miejsce wyjątkowe, jeśli chodzi o architekturę renesansu, niegdyś nazywany „małym Wawelem”.
Było dużo słońca, mnóstwo zabawy oraz pamiątkowych zdjęć. Zmęczeni podróżą i emocjami uczniowie i nauczyciele szczęśliwie dotarli wieczorem do Wojciechowa, by już w drodze powrotnej snuć plany kolejnych wyjazdów.
14
- 30maj
Warsztaty z PROJEKTOREM
W ostatnim tygodniu maja zakończył się cykl spotkań uczniów klasy 5 a z wolontariuszami programu PROJEKTOR. W roku szkolnym 2021/22 piątoklasiści wspólnie z wychowawczynią – panią Małgorzatą Ceglarz – Chołody brali udział w projekcie WARSZTATY z WYZWANIEM, w ramach którego realizowali 4 wyzwania: Szczęśliwy Ja, Świadomość medialna, Ochrona planety oraz Aktywność obywatelska.
Na warsztatach podejmowano między innymi tematykę bycia szczęśliwym – akceptacji, szacunku, świadomości swoich emocji, przyjaźni, zgłębiano temat ochrony planety oraz rozmawiano, jak ważne jest odpowiedzialne korzystanie ze środków masowego przekazu. Trzy spotkania odbywały się zdalnie, uczniowie pod opieką studentów z całej Polski zastanawiali się, jakie działania podjąć w każdym z omawianych obszarów.
Na szczęście, ostatnie wyzwanie realizowano stacjonarnie. Pani Lidia Śmigiel – studentka Politechniki Rzeszowskiej pracowała z uczniami nad tym, aby podjęli działania służące poprawie funkcjonowania naszej placówki. Piątoklasiści w roli dyrektorów zaproponowali mnóstwo innowacji. Skupiono się nad jedną – powołaniem do życia w naszej szkole sklepiku lub kawiarenki. Pomysł jest, chętni do pracy są, a działania rozpoczniemy w nowym roku szkolnym.
Jak widać na zdjęciach, uczniom warsztaty bardzo się podobały. Nauka poprzez zabawę zawsze cieszy się wzięciem. Miejmy nadzieję, że w czasie wakacji zapał do działania piątoklasistów nie wyparuje i powrócą z nową energią we wrześniu…
2
- 23maj
Harmonogram przywozów i odwozów w dni egzaminacyjne
Przywozy: wtorek, środa, czwartek ( VIIIa, VIIIb oraz 6-latki)
Pierwszy kurs
7.30 Szczuczki Kolonia, Góra
7.35 Chmielnik
7.38 Ignaców
7.39 Olszynki
7.40 Stasin
745 Palikije biblioteka
Drugi kurs
7.55 Halinówka
7.58 Cyganówka
8.05 Stary Gaj
8.10 Nowy gaj
Odwozy
Wtorek 24,05.22 12.45
Środa 25.05.22 11. 55
Czwartek 26.05.22 11.40
Odwozy 6-latków
wtorek 13.15
środa 14.15
czwartek 13.15
- 23maj
II etap 41 Małego Konkursu Recytatorskiego
20 maja 2022r. odbył się II etap 41 Małego Konkursu Recytatorskiego w Nałęczowie. Do kolejnego etapu przeszedł: Antoni Rasz. Wyróżnienia otrzymały: Ada Krojańska i Nikola Czerniec.
- 11maj
VII Międzyszkolny Konkurs
„W Królestwie Słowa i Obrazu”
Relacja z siódmego międzyszkolnego konkursu pięknego czytania
i konkursu plastycznego
Tuż przed weekendem majowym nowoczesne pomieszczenie biblioteki w naszej szkole wypełniały prawdziwe tłumy. Byli to uczestnicy organizowanego po raz siódmy w naszej gminie konkursu „W Królestwie Słowa i Obrazu”. Już od godziny 9.00 zaproszeni goście - Pani Jolanta Duda - Dyrektor ZS w Wojciechowie, nauczyciele szkół podstawowych z Łubek, Maszek, Palikij, Miłocina i Wojciechowa oraz miłośnicy czytania książek, często wraz z rodzicami, oddawali się przyjemności słuchania fragmentów opowieści o psach, kotach, niedźwiadkach, kanarkach, bobrach i wielu innych stworzeniach… W tym roku uczestnicy konkursu prezentowali bowiem fragmenty utworów literackich skupionych wokół tematu: ZWIERZĘTA MAŁE I DUŻE.
Prezentacje 49 uczniów z klas I – III oraz IV – VI oceniało jury w składzie: Pani Aldona Wenerska redaktor Gazety Bełżyckiej oraz Pani Ewa Węgorowska – instruktor GOK w Wojciechowie.
Najlepsze prace plastyczne, które powstały w wyniku inspiracji książkami, a było ich w tej edycji aż 129, wyłoniło jury w składzie - Pani Monika Matuła - Wetzlich (instruktor GOK w Wojciechowie), Panie Renata Małachowska oraz Anna Bartoszcze (pracownicy świetlicy SP w Wojciechowie). Obrazy były prezentowane na towarzyszącej konkursowi wystawie.
Laureaci konkursu pięknego czytania
Klasy I- III
MISTRZ SŁOWA
ANTONI RASZ KLASA 2 SZKOŁA PODSTAWOWA W WOJCIECHOWIE
WICEMISTRZ SŁOWA
JAN MASIUKIEWICZ KLASA 1 SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁUBKACH
ŁUCJA MARZĘDA KLASA 2 SZKOŁA PODSTAWOWA W MIŁOCINIE
WYRÓŻNIENIE
KAROLINA ROBAK KLASA 2 SZKOŁA PODSTAWOWA W PALIKIJACH
NIKOLA WĘGLIŃSKA KLASA 2 SZKOŁA PODSTAWOWA W MIŁOCINIE
PATRYCJA TARKA KLASA 3 SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁUBKACH
LENA KAZANOWSKA KLASA 3 SZKOŁA PODSTAWOWA W MIŁOCINIE
Klasy IV - VI
MISTRZ SŁOWA
OLIWIA MIROSŁAW KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA W MASZKACH
WICEMISTRZ SŁOWA
JULIA GRZEGORCZYK KLASA 6 SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁUBKACH
MILENA TWARDOWSKA KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA W WOJCIECHOWIE
WYRÓŻNIENIE
AMELIS ŚWIŚ KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA W WOJCIECHOWIE
MIKOŁAJ KIRAGA KLASA 4 SZKOŁA PODSTAWOWA W WOJCIECHOWIE
ALICJA RODAK KLASA 4 SZKOŁA PODSTAWOWA W PALIKIJACH
JULIA KAMOLA KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA W WOJCIECHOWIE
Laureaci konkursu plastycznego
KLASY I - III
MISTRZ OBRAZU
MAJA ADAMCZYK KLASA 3 SZKOŁA PODSTAWOWA W MIŁOCINIE
WICEMISTRZ OBRAZU
MACIEJ JÓŹWIK LAT 8 SZKOŁA PODSTAWOWA W PALIKIJACH
JAN MASIUKIEWICZ KLASA 1 SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁUBKACH
WYRÓŻNIENIE
FILIP SZYSZKO LAT 8 SZKOŁA PODSTAWOWA W PALIKIJACH
LIWIA ŻELAZO KLASA 2 SZKOŁA PODSTAWOWA W WOJCIECHOWIE
JAKUB SIKORA KLASA 3 SZKOŁA PODSTAWOWA W MIŁOCINIE
JAŚ BIENIEK KLASA 3 SZKOŁA PODSTAWOWA W MIŁOCINIE
JUSTYNA SZELĄGOWSKA KLASA 3 SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁUBKACH
PIOTR FILIPIAK KLASA 1 SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁUBKACH
Klasy IV- VI
MISTRZ OBRAZU
KRZYSZTOF GRZYWACZ KLASA 6 SZKOŁA PODSTAWOWA W PALIKIJACH
WICEMISTRZ OBRAZU
JULIA KAMOLA KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA W WOJCIECHOWIE
AMELIA TARKA KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA W MASZKACH
WYRÓŻNIENIE
MAKSYMILIAN RACZYŃSKI KLASA 6 SZKOŁA PODSTAWOWA W PALIKIJACH
AGATA MUSIK KLASA 4 SZKOŁA PODSTAWOWA W MASZKACH
PATRYCJA WAJRAK KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA W MIŁOCINIE
NIKOLA SZAJRYCH KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA W WOJCIECHOWIE
KATARZYNA IWANIAK KLASA 5 SZKOŁA PODSTAWOWA W WOJCIECHOWIE
NIKOLA KALICKA KLASA 6 SZKOŁA PODSTAWOWA W WOJCIECHOWIE
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodycze. Laureaci oraz uczniowie wyróżnieni wrócili do domu z nagrodami rzeczowymi, których fundatorami byli: Pani Dyrektor GOK Agnieszka Gąska, Pan dr Artur Markowski - Wójt Gminy Wojciechów, który był także obecny podczas wręczania nagród oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Miła atmosfera oraz ogromne zainteresowanie konkursem sprawiły, że jego organizatorzy – Panie - Małgorzata Ceglarz – Chołody, Agnieszka Bardzel, Agnieszka Dmitruk oraz Magdalena Pyda już snują plany na kolejny rok.
Małgorzata Ceglarz - Chołody
21
- 04maj
Wiosna w świetlicy szkolnej
W marcu i kwietniu dzieci, świętowały nadejście wiosny na wiele różnych sposobów. Szukaliśmy pierwszych oznak wiosny na placu zabaw i boisku szkolnym. Wykonaliśmy prace plastyczne o tematyce wiosennej. Włączyliśmy się w obchody Dnia Ziemi. W ramach projektu dzieci obejrzały prezentację, wykonały prace plastyczną oraz gazetkę na dolnym korytarzu.
19
- 03maj
Sukces Martyny Sikory w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pod hasłem „Ludzie listy piszą…”
Już po raz XI XXIX LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zorganizowało edycję Festiwalu Słowa i Obrazu pod hasłem „Ludzie listy piszą”. ...
Rok 2021 r. został ogłoszony rokiem wielu znanych Polaków: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza, kard. Stefana Wyszyńskiego. Polska kultura i nauka ma także wielu innych wybitnych przedstawicieli. Choć znamy ich jako słynnych naukowców, wynalazców, muzyków, sportowców, czy polityków, mieli oni zwyczajne życie, rodziny, znajomych, codzienne problemy. Wielu z nich emigrowało i część życia spędzało na obczyźnie. Swoje myśli i tęsknoty przelewało na papier, tworząc listy, dzienniki, pamiętniki. Dzięki tym tekstom lepiej poznajemy myśli, uczucia, charaktery ich autorów, ale także nastroje, klimat, obyczaje, relacje, język epoki, w której przyszło im żyć.
Honorowymi Patronami XI Festiwalu Słowa i Obrazu byli:
pan Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego,
pani Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty
pan Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.
26 kwietnia 2022r. o godz. 10.00 odbył się finał XI Festiwalu Słowa i Obrazu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Centrum Kultury w Lublinie, na który została zaproszona uczennica naszej szkoły
Martyna Sikora wraz z opiekunem Agnieszką Bardzel.Martyna zdobyła Wyróżnienie, przygotowała pracę plastyczną do „Listów z Afryki” Henryka Sienkiewicza.
Serdecznie gratulujemy sukcesu.Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów.
- 03maj
Wiwat 3 maj!
"Trzeci Maja radością wiosenną
wszystkich ludzi dziś w Polsce powitał,
Sztandarami biało-czerwonymi
umaiła się Rzeczpospolita."
S. Aleksandrzak
„Rocznica”
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z okazji Święta Konstytucji 3 maja.
- 30kwi
231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako pierwsza w Europie. Regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy: prawodawcza, wykonawcza i sądownicza. Zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję.
Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, to była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r. Podczas II wojny światowej zostało zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich. Zakazane było również w PRL.
Od 1990 r. 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.
- 30kwi
Międzynarodowy Dzień Ziemi- ,,Zainwestuj w naszą planetę”
Dzień Ziemi jest największym ekologicznym świętem z tej okazji zaplanowano w Szkole Podstawowej im. Stanisława Marusarza następujące działania ekologiczne dla uczniów wszystkich klas pod tegorocznym przewodnim hasłem ,, zainwestuj w naszą planetę”.
- Na świetlicy szkolnej uczniowie wykonywali pracę o tematyce proekologicznej i przygotowali gazetkę na korytarzu szkolnym.
- Uczniowie klas I-III projektowali na zajęciach komputerowych plakaty dotyczące ekologii , natomiast na zajęciach plastycznych wykonywali w grupach plakaty promujące życie na czystej planecie.
- Klasowy konkurs na najciekawszą gazetkę tematyczną dotyczącą ,,Dnia Ziemi” spotkały się z szerokim odzewem wśród uczniów. Poziom wykonanych gazetek oceniła komisja, która brała pod uwagę nawiązanie do tematu konkursu oraz wymowę artystyczną.
I miejsce- klasy: VIII b, VIII a, V a .
II miejsce-klasa VII.
III miejsce-klasy: IV, V b.
IV miejsce – klasa VI.
- Udział w akcji środowiskowej ,,Sprzątanie gminy”- prace porządkowe posesji i miejsc w najbliższej okolicy – na sprzątanie terenu wokół szkoły dzielnie ruszyli przedszkolaki i uczniowie z poszczególnych klas.
- Inne działania proekologiczne w naszej szkole:
- Czy jesteśmy EKO?- lekcja geografii w kl. VII.
- Jak dbać o naszą planetę?- lekcja przyrody w klasie IV.
-Alarm dla Ziemi- akcja zorganizowana w klasach IV- VIII.
Zachęcamy również do włączenia się w akcję ,,Zużyte baterie”, której termin obowiązuje do końca roku szkolnego. E.Kwiatkowska, J. Madej
- 27kwi
Dziękujemy!
- 27kwi
Dzień Ziemi
"Zostań Ziemi przyjacielem,
Ziemię z nami chroń!"
Przedszkolaki dobrze wiedzą jak dbać o naszą planetę. Z okazji Dnia Ziemi postanowiły zadbać o swoje najbliższe otoczenie.
17
- 24kwi
13 kwietnia-Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
,,I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.”Marian Hemar, fragment wiersza „Katyń”.
13 kwietnia-Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.
Około 15. tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik ukraińskiej i białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.
Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku.
W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. „W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" - głosi treść uchwały.
13 kwietnia 2022r w Szkole Podstawowej im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie uczczono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia odbyła się uroczysta akademia z udziałem: p. dyrektor Jolanty Dudy, p. wicedyrektor Moniki Kowalskiej -Ternes, nauczycieli i uczniów.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego z udziałem Pocztu Sztandarowego.
Uczniowie klasy VIII a i VIII b ,przygotowani pod kierunkiem p. A. Bednarczyk , przedstawili wzruszający program artystyczny ,,Katyń -Golgota Wschodu’’ upamiętniający 82 rocznicę Zbrodni Katyńskiej .Przypomniano również bolesne wydarzenie z 10 kwietnia 2010r.-katastrofę smoleńską.
W tym dniu na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu zaplanowano uroczystości państwowe związane z upamiętnieniem 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W samolocie znajdowało się 96 osób. Wśród nich Prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska ,przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy wojska, reprezentanci środowisk społecznych i kościołów, a także załoga samolotu. Wszyscy zginęli w katastrofie lotniczej, do której doszło podczas lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem.
W tym roku mija 12 lat od tego tragicznego wydarzenia.
Piękne recytacje uczniowskie oraz muzyka Krzysztofa Pendereckiego do filmu ,,Katyń’’ w reż. A. Wajdy na długo pozostaną w sercach i pamięci wszystkich uczestników akademii. Oprawę plastyczną , fotograficzną i organizacyjną przygotowały:p. K. Kalicka, p. Z. Kotwicka p. R. Małachowska, p.J. Madej.
13 kwietnia to dzień refleksji nad historią i współczesnością naszego kraju oraz niezapomniana lekcja historii.
Anna Bednarczyk, Jolanta Madej
- 23kwi
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Święto wszystkich czytelników, bibliofilów, miłośników książek.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej, gdyż w ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO.
Z tej okazji zapraszamy na konkursy czytelnicze do biblioteki szkolnej
Ciekawostki z świata książki
Książkowe rekordy
Książki fascynują ludzi od stuleci nie tylko z powodu ich ciekawej treści. Wokół literatury istnieje ogromny świat autorów, wydawców, tłumaczy i dotyczących ich ciekawych historii oraz anegdot. Oto porcja interesujących faktów o książkach, o których nie miałeś pojęcia!
Dążenie do bycia „naj” jest obecne w każdej dziedzinie życia, również w literaturze.
- Najdroższą książką na świecie jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.
- Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.
- Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.
- Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.
- Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.
- Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk.
- Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.
Czytanie i czytelnicy
Po drugiej stronie książki znajdujemy się my, czyli czytelnicy. Nasze zwyczaje dotyczące kupowania, wypożyczania i czytania stanowią również ciekawą porcję wiedzy.
- Statystyczny czytelnik najczęściej traci zainteresowanie książką na 18 stronie.
- W Polsce najpopularniejszym źródłem pozyskania książki jest pożyczenie od znajomych (34%).
- 57 % Polaków zakończyła przygodę z literaturą po ukończeniu swojej edukacji.
- Najbardziej zagorzali czytelnicy mieszkają w Indiach i spędzają z książką ponad 10 godzin tygodniowo.
- 28 % Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki.
- 68 % wszystkich sprzedawanych książek jest kupowane przez kobiety.
- Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czechy. Regularnie czyta tam 86 % ludności.
- Najdłużej przetrzymana książka została oddana po 47 latach do biblioteki w Michigan.
Źródło: https://www.magazynvip.pl/ciekawe-fakty-o-ksiazkach/
- 16kwi
Apel Wielkanocny
Wesołych, spokojnych Świąt!